Projekt ustawy z dnia 29 czerwca 2018 mający na celu m. in. wdrożenie zmian w przepisach dotyczących zatrudniania cudzoziemców jest nadal w fazie uzgodnień. Nowa ustawa o rynku pracy ma zastąpić Ustawę o promocji zatrudnienia i instytucjach rynku pracy z 20 kwietnia 2004 r.
Zmiany wejdą w życie od 1 stycznia 2019 r.

Jakie są planowane zmiany w świetle zatrudniania cudzoziemców?

Głównym założeniem i celem są planowane ułatwienia w zatrudnianiu cudzoziemców oraz unowocześnienie obowiązującego prawa i dostosowanie go do potrzeb rynku zatrudnienia.

W związku z lawinowym wzrostem liczby składanych wniosków o wydanie zezwoleń na pracę, jak również wzrostem liczby zarejestrowanych Oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi, nowa ustawa wprowadza zmiany mające m.in. na celu usprawnienie procesów administracyjnych w urzędach wojewódzkich oraz w urzędach pracy.

Nowe przepisy przewidują m.in.:
1) Obowiązek elektronicznego składania wniosków
Wprowadzony będzie obowiązek elektronicznego składania wniosków o wydanie zezwolenia na pracę oraz rejestracji Oświadczeń o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi w ewidencji oświadczeń. Obowiązek ten nie będzie dotyczył podmiotów zatrudniających nie więcej niż jednego pracownika zagranicznego i składających nie więcej niż jeden wniosek o wydanie zezwolenia na pracę lub jedno oświadczenie w roku kalendarzowym.

2) Praca bez zezwolenia na pracę
Ustawodawca planuje wydłużenie okresu zatrudnienia na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi przez okres do 12 miesięcy w ciągu kolejnych 18 miesięcy (obecnie na podstawie oświadczenia cudzoziemiec może wykonywać pracę do 6 miesięcy w ciągu 12 miesięcy).
Projekt wprowadza także nowy, bardziej klarowny sposób liczenia okresów pracy na podstawie oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy cudzoziemcowi. Sumowaniu będą podlegać okresy wszystkich zarejestrowanych oświadczeń, a nie okresy pracy już wykonanej.
Procedura rejestracji oświadczeń, zgodnie z projektem pozostanie bez zmian.

3) Uznanie pracy cudzoziemca za legalną w okresie oczekiwania na nowe zezwolenie na pracę
Dotyczy zmiany stanowiska u tego samego pracodawcy po co najmniej roku pracy na podstawie umowy o pracę, jeżeli jest to umowa o pracę na pełny etat.
W tej sytuacji zezwolenie na pracę będzie wydawane bez informacji starosty o braku możliwości zaspokojenia potrzeb kadrowych w oparciu o rejestry bezrobotnych.

4) Rozwiązanie umowy o pracę z mocy prawa
Uchylenie zezwolenia na pracę lub innego tytułu uprawniającego do wykonywania pracy przez cudzoziemca będzie skutkować rozwiązaniem umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej z mocy prawa.

5) Doprecyzowanie definicji „pracodawca polski”, „pracodawca zagraniczny”
Dla jaśniejszego rozróżnienia pracodawcy polskiego od pracodawcy zagranicznego, doprecyzowane będą powiązania podmiotu zagranicznego delegującego cudzoziemca do pracy w Polsce i podmiotu w Polsce dla potrzeb stosowania przepisów dotyczących zezwoleń na pracę.

6) Rozszerzenie listy państw, których obywatele będą uprawnieni do wykonywania pracy w Polsce bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę
Obecnie obywatele 6 państw tj. Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy mogą wykonywać pracę bez konieczności posiadania zezwolenia na pracę pod warunkiem zarejestrowania oświadczenia o powierzeniu wykonywania pracy. Projekt nowej ustawy rozważa poszerzenie listy tych państw dla osób, świadczących pracę w wybranych zawodach.

7) Zezwolenie na pobyt stały już po 3 latach pracy w Polsce dla wybranej grupy państw
Projekt nowej ustawy zakłada możliwość ubiegania się o pobyt stały w Polsce już po 3 latach pracy, pod warunkiem opłacania składek ZUS dla cudzoziemców 6 państw tj. Armenii, Białorusi, Gruzji, Mołdawii, Rosji i Ukrainy.
Ponadto proponuje się możliwość uzyskania zezwolenia na pobyt w celu połączenia z rodziną dla członków rodziny cudzoziemca już po roku pracy cudzoziemca w Polsce.

Wejście w życie ustawy
Ustawa wchodzi w życie z dniem 1 stycznia 2019 r.

Podstawa prawna:
Projekt ustawy o rynku pracy z 29 czerwca 2018 r.

Alert GAM 2019 – Projekty zmian w zatrudnianiu cudzoziemców