Jeszcze za 2016 podatnik, który osiągnął w roku podatkowym przychód tylko u jednego pracodawcy, nie miał zamiaru korzystać z ulg ani rozliczenia wraz z małżonką, mógł zostać w prosty sposób rozliczony przez pracodawcę.  Dział płac czy też biuro rachunkowe wystawiało PIT-40, który był jednocześnie rozliczeniem rocznym i zależnie od rezultatu potrącało z wynagrodzenia niedopłatę podatku lub wypłacało powstałą nadpłatę. Wystarczyło do 10 stycznia złożyć pracodawcy formularz PIT-12.

Począwszy od tego roku (czyli rozliczenia za rok 2017) nie ma już takiej możliwości.

Zamiast tego ustawodawca przewidział możliwość rozliczenia podatnika przez urząd skarbowy.

Aby skorzystać z tej możliwości należy przesłać do urzędu wniosek PIT-WZ najpóźniej do 16 kwietnia roku następnego po roku podatkowym, który ma zostać rozliczony.

Na podstawie informacji zawartych w PIT-WZ urząd dokona rozliczenia i prześle je podatnikowi drogą mailową w celu weryfikacji.

Korzystna w tym sposobie rozliczenia w stosunku do PIT-40 jest możliwość wskazania w PIT-WZ chęci wspólnego rozliczenia z małżonkiem oraz ulg, które podatnik zamierza zastosować. Jednak PIT-WZ składać można jedynie drogą elektroniczną i jest on zdecydowanie trudniejszy do wypełnienia dla podatnika niż PIT-12. Rozliczenie przez pracodawcę gwarantowało również szybki zwrot podatku, natomiast procedura związana z rozliczeniem przez urząd skarbowy prawdopodobnie opóźni termin zwrotu nadpłaconego podatku.